2026-06-29 11:29Pressmeddelande

Politikerna eniga: civilsamhället är avgörande för Sverige

Anna Bergring Ekstrand, tf generalsekreterare för Ideella Sverige

Riksdagspartierna är överens om att civilsamhället spelar en avgörande roll för demokrati, samhällsutveckling och beredskap. Samtidigt skiljer de sig åt i synen på finansiering, styrning och relationen mellan staten och civilsamhället. Det visar en ny valenkät från Ideella Sverige, Fremia och Giva Sverige, som lanserades under Almedalsveckan.

Inför riksdagsvalet 2026 har Ideella Sverige, Fremia och Giva Sverige frågat samtliga riksdagspartier hur de ser på civilsamhällets roll och villkor. Alla partier svarade, och resultatet visar att civilsamhällets betydelse är brett erkänd över partigränserna. Det gäller särskilt i frågor om beredskap, demokrati och samverkan.

Ideelt engagemang behöver bättre villkor
För Ideella Sverige är en av enkätens viktigaste slutsatser att partierna delar bilden att praktiska hinder försvårar människors ideella engagemang. Flera pekar på krångliga regler, administration, kostnader och otydliga vägar in som faktorer som kan göra det svårare för människor att bidra.

Det ideella engagemanget behöver organisationer som har tid, resurser och kapacitet att välkomna nya engagerade, skapa meningsfulla uppdrag, bygga gemenskap och utveckla framtidens ideella ledarskap.

– Det finns en stark vilja hos människor att bidra, inte minst vid kris. Men viljan behöver mötas av fungerande strukturer. Om fler ska kunna engagera sig måste det bli enklare att driva förening, ta emot volontärer och skapa långsiktiga former för delaktighet, säger Anna Bergring Ekstrand, tf generalsekreterare för Ideella Sverige.

Total enighet om civilsamhällets roll i beredskapen
Valenkäten visar en stark enighet om civilsamhällets roll i beredskapen. Partierna lyfter organisationernas lokala förankring, förtroende, nätverk och förmåga att snabbt samla människor när samhället utsätts för påfrestningar.

Alla partier ser civilsamhället som en avgörande del av Sveriges civila beredskap. Samtliga anser också att civilsamhället bör inkluderas mer systematiskt i civilförsvarets planering. Partierna lyfter vikten av organisationernas lokala förankring, förtroende, nätverk och förmåga att snabbt samla människor när samhället utsätts för påfrestningar.

– Det är mycket positivt att riksdagspartierna ser civilsamhällets betydelse. Nu behöver den samsynen märkas i politiken. Om fler människor ska kunna engagera sig ideellt behöver organisationerna ha bättre förutsättningar att ta emot, samordna och utveckla det engagemanget, säger Anna Bergring Ekstrand.

För Ideella Sverige är det dock vikttigt att poängtera att beredskap inte byggs först när krisen kommer. Civilsamhällets förmåga i kris vilar på det arbete som sker varje dag i föreningar, organisationer, nätverk, studiecirklar, samlingslokaler och lokala gemenskaper runt om i landet.

– Ett levande föreningsliv är en del av Sveriges demokratiska och sociala infrastruktur. När människor organiserar sig, lär känna varandra och bygger tillit stärks också samhällets motståndskraft, säger Anna Bergring Ekstrand.

Samtliga vill minska hinder för samverkan
Det finns också en bred vilja att minska hinder för samverkan. Samtliga partier är positiva till någon form av långsiktigt partnerskap mellan staten, kommunerna och civilsamhället för att minska administration och förenkla regelverk. En stor majoritet vill också ta bort strukturella, juridiska och organisatoriska hinder för bättre samverkan.
Splittrad syn på styrning och finansiering
Resultaten innehåller också tydliga skillnader i synen på hur civilsamhället ska finansieras och styras. Flera partier i regeringsunderlaget betonar kontroll, uppföljning och alternativa finansieringsformer, som exempelvis skatteincitament för gåvor. Samtidigt är oppositionen mer kritisk till dessa verktyg och lyfter behovet av stabila offentliga stöd och ökad tillit.

Mellan partierna finns det en splittrad syn på behovet av en nationell strategi för civilsamhället. Oppositionspartierna är generellt mer positiva och ser en sådan strategi som ett sätt att stärka långsiktighet och dialog, medan flera partier i regeringsunderlaget är mer avvaktande och vill arbeta inom befintliga strukturer.

Civilsamhället är mer än en utförare
Enkäten visar att civilsamhällets betydelse är brett erkänd från partierna. Samtidigt finns en tydlig skiljelinje i synen på relationen till staten, där självständighet och långsiktiga villkor ställs mot styrning, uppföljning och offentliga uppdrag.

För Ideella Sverige är det viktigt att politiken ser hela civilsamhällets värde. Organisationerna är inte bara utförare av insatser eller resurser att mobilisera vid kris. De är platser där människor organiserar sig, bygger tillit, tar ansvar, utvecklar ledarskap och formar samhället tillsammans.

Ett starkt civilsamhälle kräver långsiktiga finansieringsvillkor, mindre administration, fungerande samverkan och en politik som stärker människors möjlighet att engagera sig ideellt.

Om undersökningen
  • Genomförd: april–maj 2026
  • Svarande: samtliga riksdagspartier
  • Antal frågor: 17 centrala frågor om civilsamhällets villkor och roll
  • Metod: enkät med både fasta svarsalternativ och öppna svar
  • Genomförd av: Fremia, Giva Sverige och Ideella Sverige

Läs hela rapporten Vad säger politiken om civilsamhället?


Om Ideella Sverige

Ideella Sverige är den samlande organisationen för ideellt engagemang. Vi arbetar för att fler människor ska kunna engagera sig ideellt och för att organisationer ska ha goda och långsiktiga förutsättningar att ta emot, utveckla och behålla engagemang. Vi driver Volontärbyrån och Ideella jobb, som gör det enklare för människor att hitta vägar in i civilsamhället och för organisationer att hitta engagemang och kompetens. Vi hette tidigare Forum – idéburna organisationer med social inriktning.